česky | italiano | english


Nadační fond
Eleutheria

pro podporu
výtvarného umění

NUVOLARI

 

Praha, Národní technické muzeum

1. 6. - 23. 9. 2016

Tazio Nuvolari (1892-1953) patřil neodmyslitelně k nejvýznamnějším závodním jezdcům historie světového automobilismu. Památce tohoto velikána s nezaměnitelným charisma věnuje nadační fond Eleutheria výstavu, která se uskuteční v Národním technickém muzeu v Praze ve spolupráci s nadačním fondem BAM Mantova, v období od 01.06 do 23.09.2016.

Výstava, jejímiž ideovými tvůrci jsou Francesco Augusto Razetto, Ottaviano Maria Razetto a Graziano Mangoni, představuje prostřednictvím více jak 300 fotografií a dobových rekvizit zcela odlišný pohled na tohoto velkého závodníka, který dosáhl v průběhu své více jak třicetileté závodní kariéry mnoha významných vítězství a úspěchů v historii motorového sportu. První část výstavy nazvaná “Nuvolari: závodní jezdec” – představuje strmý start jeho kariéry počátku ve 20. letech minulého století, na závodních motocyklech, na kterých dosáhl celkem 69 vítězství (stal se absolutním vítězem 36 závodů a 33 ve své kubatuře). Ve 30. letech minulého století se jméno Nuvolari stává synonymem úspěchu, jen označován jako mýtus tehdejší doby, závodí na vozech Bugatti a Alfa Romeo závodních stájí Ferrari, Maserati a Auto Union.

Během své závodní kariéru automobilového jezdce dosáhl 92 vítězství (byl absolutním vítězem 55 závodů a 37 ve své kategorii), své umění potvrdil vítězství na Evropském šampionátu v roce 1932, 2krát se umístil na 1. místě v celosvětovém žebříčku rychlostních závodů.

Dokument vypovídající o dráze závodního jezdce doplňuje jeho druhá část, věnovaná fotografii. Nuvolari se zde představuje v pozici neprofesního, avšak velmi zdařilého, schopného fotografa, který má cit pro zachycení vyjímečných okamžiků. V této části, nazvané “Pohled Tazia” – se představí více jak 100 záběrů ze soukromého života Tazia Nuvolariho, odkrývající jeho niterní pocity a prožitky.

Výstavu doplňuje řada zcela vyjímečných dobových rekvizit, dokumentující jeho soukromý život i profesní kariéru, které se představí vůbec poprvé v České republice. Bude zde k vidění závodní vůz Bugatti T35, identický s tím, který řídil Tazio Nuvolari v roce 1927 a který znamenal začátek jeho profesní kariéry závodního automobilového jezdce a dále pak motocykl Norton 500 m18, stejný jako ten, na kterém Nuvolari jezdil své první motocyklové závody na počátku 20. let minulého století, kukla a závodní výstroj, které Nuvolari používal ve svých závodech. Návtěvníci výstavy budou moci spatřit také pohár “Coppa Donington”, který tento velký šampion vyhrál 22. října 1938 na anglickém okruhu na závodním voze Union D a některé původní dobové filmy, které jsou svědectvím sportovních utkání tohoto mantovanského jezdce.

Touto výstavou nadační fond Eleutheria zahájí nový rok své činnosti věnovaný umění fotografie, bohatý na události, a to až do prosince stejného roku, který dozajista nenechá lhostejné milovníky a nadšence tohoto sportu.

Dalším kulturním počinem v duchu tohoto tématu je výstava nazvaná “Et Cetera: Fotografie”, pořádaná nadačním fondem Eleutheria, jejíž slavnostní zahájení je plánováno na 14. září tohoto roku. V rámci této výstavy se představí fotografická díla 18 mladých českých fotografů pod hranicí 40 let věku. Poté bude následovat velmi očekávaný okamžik; Vittorio Storaro, přední tvůrce fotografie v kinematografii, držitel 3 Oskarů za fotografickou tvorbu v kinematografii, představí 20. října t.r. další z řady výstav, nazvanou “Římská civilizace” a následně 21. října povede výukovou lekci doplněnou o projekci jednoho ze svých filmů.

8. prosince pak proběhne poslední z plánovaných výstav organizovaných nadačním fondem Eleutheria, nazvané příznačně “Italian Street photography”, které se zúčastní 16 mladých italských fotografů pod 25 let věku.

Záštitu této výstavě poskytli: Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Velvyslanectví Italské republiky v Praze, Provincie města Mantova, Město Mantova (Evropské hlavní město kultury pro rok 2016), Městká část Prahy 1, Městská část Prahy 7, Česko-italsklá obchodní a průmyslová komora, Autoklub České Republiky a tento projekt vznikl též za podpory a díky spolupráci se stájí Tazio Nuvolari, Automobile Club – Museo Tazio Nuvolari v Mantově a asociací AMAMS – Associazione Mantovana Auto Moto Storiche.

Slavnostního zahájení výstavy se zúčastmé řada význačným osobností, mezi něž patří velvyslanec Italské republiky v Praze – J.E. Aldo Amati, Generální ředitel Národního technického muzea v Praze p. Karel Ksandr, Prezident nadačního fondu Eleutheria pan Francesco Augusto Razetto, ředitel nadačního fondu Fondazione BAM pan Graziano Mangoni a ředitel Italského kulturního institutu v Praze pan Giovanni Sciola a další osobnosti českého a italského kulturního dění.

Výstava zůstane otevřena až do 23. září t.r. v otevírací době od pondělí – pátku
od 9 -17,30 hod., v sobotu a v neděli od 10 -18 hod. V pondělí je zavřeno.

Tisková konference proběhne        dne 1.06. 2016 v 11.00 hod.
Slavnostní zahájení se uskuteční    dne 1.06. 2016 v 18.00 hod.

Tisková zpráva