česky | italiano | english


Nadační fond
Eleutheria

pro podporu
výtvarného umění

ET CETERA-výstava současných českých umělců

Museum MAXXI, Řím

28.4.2015-17.5.2015


ET CETERA je název výstavy, jejíž slavnostní zahájení proběhne v úterý 28. dubna 2015 v 19 hodin ve výstavních prostorách Muzea MAXXI (Muzeum XXI. století) v Římě.

V rámci výstavy budou představena díla mladých českých umělců (do čtyřiceti let), kteří dostali příležitost představit svou tvorbu internacionálnimu publiku v prestižních prostorách Italského kulturního institutu v Praze v září roku 2013; v dubnu roku 2015 se výstava přesouvá do Říma.


Vystavující umělci: Hana Babak , Asot Haas, Kryštof Hošek, Jan Kaláb, Martin Kocourek, Martin Krajc, Martin Matoušek, Jakub Matuška, Jan Mikulka, Marek Musil, Jakub Nepraš, Ondřej Oliva, Tets Ohnari, Veronika Psotková, Matěj Rejl, Tereza Tara, Zdeněk Trs, Roman Týc.

Kurátory výstavy jsou Genny Di Bert a Ottaviano Maria Razetto.

Nadační fond Eleutheria vlastní jednu z nejrozsáhlejších sbírek umění éry “socialistického realismu”. V minulých letech představila opakovaně tuto kolekci českému i mezinárodnímu publiku sérií monotématických výstav. V posledních letech Nadační fond Eleutheria obrací svou pozornost k přítomnosti a zkoumá směry, kterými se ubírá vývoj současného českého umění po 25 letech znovunabyté svobody uměleckého projevu.

Nová budova Muzea MAXXI je postavena podle návrhu anglo-iránské architektky Zahy Hadid, která zvítězila v architektonické soutěži mezi třemi sty světovými architekty; na jejím díle je pozoruhodný kontrast fluidních linií stavby s neoklasickými fasádami římských domů. Stavba probíhala od roku 1999 a v roce 2010 bylo muzeum otevřeno veřejnosti.


Informace a kontakty:

Museo MAXXI
Via Guido Reni 4/A, 00196 Roma Otvírací doba: Út-Ne 11-19 hodin, So 11-22 hodin
web: http://www.fondazionemaxxi.it
Nadační fond Eleutheria
Karlova 19, 110 00, Praha 1
Web: http://www.eleutheria.cz/