česky | italiano | english


Nadační fond
Eleutheria

pro podporu
výtvarného uměníVITTORIO STORARO "mistr světla"

 

Městská knihovna v Praze

2. 12. 2016

Slavnostní zakončení výstavy

Lectio magistralis: “Vittorio Storaro a digitální kinematografie” dne 2. 12. 2016
Projekce filmu: “Cafè society” dne 2. 12. 2016

Městská knihovna v Praze

Mariánské nám. 98/1 Praha 1
https://www.mlp.cz/cz/akce/e18858-vittorio-storaro-a-digitalni-kinematografie/?knihovna

Vittorio Storaro, trojnásobný držitel Oscara za kameru, slavnostně zakončí svou výstavu “Římská civilizace” v Praze, a to dne 2. 12. 2016, kdy se veřejnosti představí mistr osobně a zúčastní se všech plánovaných setkání na tento den. U této příležitosti seznámí návštěvníky i s důvody, které ho inspirovaly k vytvoření samotného projektu. V 15 hodin přednese mistr Storaro v kinosále Městské knihovny v Praze na Marianském nám. 1 v Praze 1 “Lectio magistralis” s podtitulem “Vittorio Storaro a digitální kinematografie”, na níž představí nový systém pořizování fotografií v pohybu jako tok digitálních dat, který znamenal revoluční průlom v kinematografické tvorbě vůbec. Bude zde řada odkazů na jeho poslední film, který vytvořil spolu s Woody Allenem “Cafè society”, realizovaný právě za pomoci této nové technologie a s odkazem na skutečnost, že v posledních letech digitální záznam fotografie v kinematografii zcela pohltil původní focení na film.

Toto setkání potrvá zhruba dvě hodiny, následovat bude projekce jeho posledního filmu, jehož autorem je Woody Allen, kde byla Storarovi opět svěřena kamera - “Cafè society”. Tento film bude ideálním završením celého večera. Jedná se vůbec o první film, který Woody Allen natočil v digitální podobě, za širokého ohlasu mezinárodní kritiky. Není náhodou, že právě projekcí tohoto filmu byl zahájen filmový festival v Cannes v květnu tohoto roku a právě v těchto dnech se dostává na plátna evropských kin.

Sám Vittorio Storaro o tomto filmu řekl: “Na tomto filmu miluji, že je to opravdový, skutečný film Woodyho Allena, který zde přebírá roli vypravěče. Z celého filmu je patrná jeho osobnost. Allen se právě rozhoduje, zda použije svůj vlastní hlas a já jen pevně doufám, že tak učiní. Vyprávěním se činíme v určitém slova smyslu svobodnými v tom, jak vyprávíme historii. Vypravěč vás oprostí od reality, svět se stává namalovaným obrazem, který se odkazuje na určitý vizuální vjem vázaný na danou politickou, sociální a uměleckou dobu, o které film pojednává. To je to, co se mi zde líbí, co mi umožňuje různý přístup.

Setkání s mistrem Vittoriem Storarem bude určeno studentům oboru kinematografie, fotografie a umění, ale i široké veřejnosti. Přítomen bude taktéž prezident nadačního fondu Eleutheria pan Francesco Augusto Razetto, velvyslanec Italské republiky v Praze J.E. Aldo Amati a taktéž celá řada význačných osobností českého i italského kulturního dění.