česky | italiano | english


Nadační fond
Eleutheria

pro podporu
výtvarného umění


FORMA IDEOLOGIE: Praha: 1948 – 1989

 

Palazzo del Governatore di Parma (Guvernérský palác v Parmě)

25. 5.-28. 6. 2019

Výstava „Forma ideologie. Praha: 1948-1989” byla zahájena dne 24. května 2019 v rozsáhlých prostorách budovy Palazzo del Governatore na Piazza Garibaldi v Parmě. Projekt připravil nadační fond Eleutheria ve spolupráci s Městským úřadem v Parmě a uměleckou sbírkou Ferrarini-Nicoli.

VVýstava, jež byla otevřena pro veřejnost od 25. května do 28. července 2019, vtáhla návštěvníka do časového úseku od 30. do 80. let, kdy došlo k prohloubení kulturní atmosféry, silně ovlivněné historicko-politickými událostmi souvisejícími s městem Prahou a obecněji s celým československým národem, což vedlo k výjimečné tvorbě uměleckých děl, jejichž část směřovala k mocné koncepci „realismu”.

Od malířství k sochařství, od fotografie přes kinematografii až k designu, umění tohoto období se vyznačuje nejrozmanitějšími aspekty a zdůrazňuje například dopad, který měl „stav režimu“ od roku 1948 na místní kulturu. Výstava obsahovala celkem 200 uměleckých děl, mezi nimiž jsou olejomalby, kresby, akvarely, grafické a tiskařské práce, fotografie, designové předměty, kinematografické projekce atd. Všechna díla od 20. let dvacátého století až do roku 1989, představující přehled téměř 70 let československé umělecké produkce.

U příležitosti této výstavy, nadace Eleutheria představí také katalog, na jehož tvorbě spolupracovali známí umělečtí kritici jako vážený Vittorio Sgarbi a prof. Gloria Bianchino. „Forma ideologie. Praha: 1948-1989”, se prezentuje jako největší a nejvýznamnější výstava československého umění v Itálii.

Projekt se konal pod záštitou Ministerstva kultury Italské republiky, Ministerstva kultury České republiky, Italského velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví České republiky v Římě, regionu Emilia-Romagna, provincie Parma, hlavního města Prahy, Městské části Prahy 1, Italského kulturního institutu v Praze, Českého centra v Římě, státního archivu v Parmě, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Italsko-české obchodní a průmyslové komory a FAMU (Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague).

Inaugurace se zúčastnili významní představitele Italské a České republiky, jako například Vittorio Sgarbi (umělecký kritik), Federico Pizzarotti (starosta Parmy), Michele Guerra (kulturní asesor v Parmě), Franco Maria Ricci (redaktor a designér), Arturo Carlo Quintavalle (historik umění), princ Diofebo Meli Lupi di Soragna, Maurizio Campari (senátor Italské republiky), Gloria Bianchino (Kurátor výstavy), Ottaviano Maria Razetto (Kurátor výstavy), FrancescoAugusto Razetto (Kurátor výstavy), Jiří Kuděla (Generální konzul České republiky v Miláně), Giovanni Sciola (ředitelka Italského kulturního institutu v Praze), Petra Březáčková (ředitelka Českého centra v Římě), Simona Calboli (ředitelka Českého centra v Miláně), Giovanni Godi (historik umění), Simone Verde (ředitel komplexu Pilotta v Parmě), Orazio Tarroni (ředitel Bodonského muzea), hrabě Orazio Zanardi Landi, Edmondo Barbieri Marchi, Roberto Delsignore (prezident Monteparma Foundation), Sergio Pomponio (Viceprefekt z Parmy), Gaetano Bonaccorso (kvestor Parmy), plk. Gianluca De Benedictis (velitel útvaru Guardia di Finanza z Parmy), Giorgio Radicati (bývalý velvyslanec Itálie v Praze), kapitán Azzurra Ammirati (velitel Carabinieri z Parmy).