česky | italiano | english


Nadační fond
Eleutheria

pro podporu
výtvarného umění


ET CETERA: Na Křídlech svobody

 

Praha

19. 9.-3. 10. 2019

Streetartová výstava "ET CETERA: Na křídlech svobody" oslavila mladé umělce z České republiky a Itálie i významná historická výročí. Nadační fond Eleutheria, který dlouhodobě podporuje mladé umělce a jejich současnou tvorbu, pořádá již potřetí za sebou výstavu, jež propojuje české a italské kořeny. První ročník byl zaměřený na výtvarné umění, následující rok dostali prostor čeští a italští fotografové, letos je v centru pozornosti street art s politickým nádechem. Vernisáž výstavy se symbolickým názvem Na křídlech svobody se odehrála 19. 9. 2019. Devítka v datu ani letopočtu není náhodná. Třicetileté výročí pádu komunismu a 50 let od smrti Jana Palacha doplňuje stoleté výročí založení Italského velvyslanectví v Praze, které je jedním z hlavních pořadatelů eventu.

Ústředním tématem výstavy, jež trvala do 3. 10. 2019, se proto stala svoboda, jejíž význam zobrazí čtyři čeští a čtyři italští streetartoví umělci. Za Českou republiku představili svou techniku tvorby ToyBox, David Strauzz, RushDog a OBIC. Z Itálie přivezli ukázat svou vizi street artisté Diamond, Flavio SOLO, Er Pinto a Yest. Volba lokality se pro streetartový event jasně nabízí a nakonec také padla na samotnou ulici. Ani ta se neobešla bez ústředního symbolu osvobození. Thunovská ulice, která propojuje Nerudovu ulici a Zámecké schody, lemuje Italské velvyslanectví, a je unikátní nejen skutečností, že se jedná o českou půdu náležící Italské republice, ale také tím, že se otevřela veřejnosti po více než dvaceti letech.

Výstavu Na křídlech svobody pořádal Nadační fond Eleutheria a Italské velvyslanectví v Praze, projekt zaštítila Městská část Praha 1, Italsko-česká obchodní a průmyslová komora a Art&Design Institut.